Ladakh
Hlavní město: Leh
Rozloha: 86 904 km2
Počet obyvatel: 270.000
Letos v červnu jsem strávila krásných 16 dnů v horské oblasti Ladakh v Indii.
Ladakh - země vysokých sedel, leží na severu Indie jako součást státu Džammú a Kašmír, dělení státu Džammú a Kašmír je na tři oblasti - Džammú, Kašmír a Ladak (Ladakh). Právě Ladakh je z nich největší, ale nejřidčeji osídlený. Se zbytkem Indie je Ladakh spojen vysokohorskými průsmyky .
Celé území státu je značně hornaté, pouze jihozápadní hranice kolem Džammú leží relativně v nížině. Z východu sem zasahují výběžky Himaláje. Zánskarské hory v Ladakhu je spojují s pohořím Karákoram, severního okraje pákistánského Kašmíru se dotýká Hindúkuš a do Čínou spravovaného Aksai Činu zasahuje pohoří Kchun-lun. Nejvyšší horou Kašmíru je druhá nejvyšší hora planety, K2 ( 8611m).
Unikátní morfologie oblasti indického Himálaje vytváří výrazný srážkový stín, kdy většina monzunových dešťů spadne na úpatí hor a minimum srážek pronikne dále na sever. V regionu tedy téměř neprší a zelená údolí jsou zavlažována především vodou z vysokohorských ledovců. Zimy jsou naopak bohaté na sněhové srážky a teploty v zimě klesají hluboko pod bod mrazu.
Oblast Ladakhu je protnuta 2 výraznými říčními údolími řek Indu a Zanskaru. Zatímco široké zelené údolí Indu slouží i jako přístupová přepravní cesta, řeka Zanskar jako levý přítok se žene z nepřístupných hřebenů a v hlubokém údolí výrazně rozrývá okolní krajinu.
Právě budhismus a kultura z něj vycházející nezaměnitelně vykreslila tvář zdejšího kraje. Zatímco v Tibetu byla řada klášterů v době okupace srovnána se zemí, v Ladakhu jsou dodnes plně fungující kláštery nedílnou součástí každodenního života.
Bílé stúpy a třepetající se modlitební praporky zdobí mnoho návrší a množství buddhistických klášterů je pevnou základnou této víry.
Obyvatelstvo hovoří vlastním jazykem, ladakštinou , která je příbuznátibetštině.
Leh se nachází v nadmořské výšce přes 3500 m n. m.
Vrcholky okolních hor dosahují do výšek nad 5 000 m n.m.
V okolí buddhistických klášterů Ladakhu, okolo vesnic anebo jen tak volně v krajině je možné spatřit modlitební zdi vyskládané z tisíců kamenů pokrytých vytesanými mantrami a mandalami. Tyto "mani kameny" jsou typickým prvkem tibetského buddhismu a proto je najdeme nejen vTibetu, ale i v Nepálu, indickém Ladakhu nebo Kinnauru – v celé této obrovské oblasti Himálaje zasažené tibetským budhismem.
Čorteny (neboli stúpy) slouží jako schránky pro ostatky významných mistrů.
Khardungla se pyšní na všech propagačních materiálech jako nejvyšší motorizované sedlo světa. Už dávno se ví, že jeho udávaná výška 5602m n. m. je špatně a ta správná je „jen“ 5359 m n. m. Tím pádem tedy nejvyšší zdaleka není a v Ladakhu najdete vyšší.
Diskit Gompa – oblast Nubra, 32 m vysoká socha Budhy Maitreya otočená směrem k Pakistánu.
Thiksey Gompa - se nachází asi 17 km jihovýchodně od Lehu. U chrámu, postaveném podle zvyku na hoře, je i kaple a domy mnichů. Zdejší festival se koná v říjnu.
Basgo Gompa - nachází se zde historicky 75. socha Buddhy, která je zařazena na seznamu ohrožených památek UNESCO, a měří přes 30 stop. Kvůli své nevýhodné poloze byl tento klášter několikrát zničen a opětovně postaven, dnes z něj zůstalo jen pár zdí a zmíněná socha.
Lamayuru Gompa - je postaven na přírodních útvarech z pískovce zhruba 125 km západně od Lehu. Toto místo navštívil velký Naropa a meditoval zde. Festival se koná v červnu.
Likkir Gompa - zhruba 50 kilometrů od Lehu stojí v bočním údolí velmi zajímavý klášter Likkir. Pyšní se největší sedící sochou Budhy v Ladakhu a velmi malebným klášterem. Největší atrakcí kláštera je Budha sedící na střeše kláštera. Má celých 23 metrů, takže je opravdu obrovský. Historický však není, byl postaven až v roce 1999.
Hemis - klášter Hemis leží 45 km jižně od Lehu. Je to nejstarší klášter Ladakhu, byl založen v roce 1630 mužem jménem Lama Taktsang. Žije v něm téměř dvě stě mnichů z různých částí Ladakhu. Slavnosti v Hemisu jsou největším a nejdůležitějším festivalem Ladakhu.
(wikipedie)